background
Powrt do strony gwnej.
image1 image2 image3

HISTORIA

Historia Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego sięga jesieni roku 1947, kiedy to pan Michałowski przyjechał do Pisza w celu podjęcia pracy w tutejszym gimnazjum. Absolwent AWF, oficer AK i partyzant z Puszczy Augustowskiej cały swój wolny czas przed wojną spędzał na wodzie żeglując. Ze swojego rodzinnego Augustowa zmuszony był po wojnie wyjechać. Ukrywał się przed ówczesną władzą w Lachowie by w końcu trafić do Pisza. Tu postanawia założyć przystań wodną dla swoich uczniów. Jako lokum upatrzył sobie stary budynek leżący nad rzeką Pisą. Była to duża świetlica z dwoma skrzydłami mniejszych pomieszczeń. Budynek ten wybudowali Niemcy w 1914 roku jako przebieralnię na plaży miejskiej. Przed głównym budynkiem wychodził w rzekę pomost do którego wówczas przybijał statek wycieczkowy linii Johannisburg-Lotzen (Pisz-Giżycko). W momencie kiedy Urząd Likwidacyjny oddał w opiekę ten budynek panu Michałowskiemu, brakowało w nim drzwi, okien i drogi dojazdowej. Uległ on dewastacji w okresie powojennym, kiedy to władze nie interesowały się zagospodarowaniem tego terenu. Pierwszy jacht pan Michałowski odkupił od zarządu Dróg Wodnych. Był to stary zniszczony jacht, jeden z wielu jakie znajdowały się przed wojna w Niemieckim Klubie Żaglowym, który miał swoją przystań u ujścia rzeki. Wraz z uczniami zdołał wyremontować i budynek i jacht, którego wodowanie odbyło się na wiosnę w 1949 roku. "Mewa", bo tak zwał się ten jacht, służyła do roku 1958. W tym czasie odbyła wiele rejsów po Mazurach.      


W 1949 roku zakupiono 12 kajaków, na których odbywano wycieczki szkolne (m. in. na Czarci Ostrów). Po kolejnej dotacji z Kuratorium Oświaty zakupiono pięć jachtów żaglowych klasy BM. W ten sposób stworzył Bazę Sportów Wodnych przy Gimnazjum w Piszu. Wraz z uczniami gimnazjum pan Michałowski pogłębił i uregulował rzekę w tej części oraz wybudował warsztat. Jedną z części budynku przekształcono w schronisko młodzieżowe z dwudziestoma miejscami do spania. Było to pierwsze schronisko w Piszu i przez cały okres opieki nad ośrodkiem pana Michałowski schronisko odwiedziło wiele wycieczek z całej Polski. Przez cały czas ośrodek rozwijał się i pomimo wielkiego zaangażowania się w działalność "Bazy" całej rodziny Michałowski dochodziło do wielu konfliktów z władzą ludową. Po jednym z takich zatargów pan Michałowski zrezygnowašÂ‚ z prowadzenia ośrodka. 


W 1958 roku "Mewa" oraz pięć "BM"-ek przechodzi do Giżycka a Bazę przejął pan Zbigniew Nowakowski.Ten turysta, z Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, założył tu Harcerską Kajakową Drużynę Wodną. Prowadził ją do 1962 roku, kiedy to przystań przejął pan Stanisław Grzejszczyk również nauczyciel L.O.

zeglarze

          
W 1966 roku dyrektorem Bazy Sportów Wodnych w Piszu został pan mgr Zygmunt Sołowiński., absolwent AWF w Poznaniu był również nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Piszu, od momentu, w którym przejął Bazę zaczął szybko rozszerzać jej działalność i rozbudował przystań. W pierwszej kolejności umożliwił wstępowanie do Bazy uczniom innych szkół (do tej pory członkami byli tylko uczniowie Ogólniaka). Ogrodzono teren, zbudowano drogę dojazdową, wykopano studnię i postawiono ubikację. Na część portową nawieziono żwir i wybudowano pomosty. Na przestrzeni lat od 1966-1975 zakupiono wiele łodzi regatowych takich jak: Cadety, Omegi, Optymisty, 420, 470, Finn oraz sprzęt turystyczny: Kormorany, Nesh, Venus oraz największą łódź-Nefryt (za niebagatelną, w 1972 roku, sumę 500 tysięcy złotych). Ponadto zakupiono również cztery łodzie motorowe.


W 1975 roku ośrodek zmienia nazwę na Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Piszu. Od przedsiębiorstwa "Budopol" w Piszu wykupiono teren przylegający do Bazy i w 1976 roku wybudowano na nim pięć domków letniskowych, a dwa lata później następne dwa. W międzyczasie rozbudowano warsztat oraz postawiono hangar i żaglownię. Na organizowanych przez Bazę obozach letnich istniała możliwość, po zakupie przez nią dużej, dwumasztowej łodzi szkoleniowej DZ, także patentu sternika śródlądowego w 1978 r. wydzierżawiono od Nadleśnictwa w Piszu teren nad jeziorem Seksty i od tamtego czasu corocznie odbywają się tam letnie obozy. Przez wiele lat żeglarze z Bazy wyjeżdżali na zimowe obozy narciarskie w góry.


Na początku lat 70-ch planowano wyburzyć świetlicę i wybudować główny budynek po drugiej stronie drogi. Niestety z braku finansów z planu tego zrezygnowano. Mniej więcej od tamtego czasu rozpoczęła się współpraca MOS w Piszu z kopalnią węgla kamiennego "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Dzięki tej współpracy udało się zdobyć ośrodkowi pieniądze na wiele inwestycji oraz rozbudowanie parku maszynowego. Do bardzo starego UAZ-a dołączono najpierw Żuk, w 1983 roku Osinobus (w którym zamontowano silnik Diesla), a w 1985 zupełnie nowa Nysa. W momencie kiedy w 1973 roku do osamotnionego jak dotąd w swoich działaniach pana Zygmunta Sołowińskiego dołącza pan Tadeusz Siwik, członkowie Bazy zaczynają brać udział w pierwszych regatach. Wytrwała praca pod pilnym okiem szkoleniowców (do pana Zygmunta Sołowińskiego i Tadeusza Siwik dołączył w 1979 r. pan mgr Józef Bąk) zaowocowała w przyszłości wieloma sukcesami. Do końca okresu kiedy dyrektorem był pan Zygmunt Sołowiński. liczba łódek regatowych systematycznie rosła, a wychowankowie MOS-Pisz (przez pewien czas Międzyszkolnego Wodnego Ośrodka Sportowego) zaczęli się liczyć na zawodach ogólnopolskich. Brali również udział w Mistrzostwach Europy w Niemczech, na Węgrzech i w Polsce. Pod koniec swojego dyrektorowania pan Zygmunta S. w 1990 roku zasypał bagna przylegające do ośrodka i uregulował dokupione wcześniej tereny nad rzeką Pisą.


W 1992 roku Bazę przejął pan mgr Maciej Chlewicki. Reaktywował on żeglarstwo turystyczne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Wielu z nich brało udział w rejsach szkoleniowych po mazurskich jeziorach, oraz brało, udział w obozach żeglarskich nad Sekstami zdobywając podstawowe uprawnienia żeglarskie.


W 2007 roku po rezygnacji byłego dyrektora, na stanowisko  dyrektora został powołany pan mgr Stanisław Zduniak. W wyniku intensywnych działań dyrektora na rzecz Bazy zostały pozyskane dodatkowe środki budżetowe na działalność z młodzieżą w ramach programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Pozyskano również środki na zakup sprzętu do siłowni. W ramach współpracy z władzami Gminy i z sponsorem Hondy ośrodek otrzymał silnik motorowy do łodzi żaglowych. Ośrodek otrzymał również środki finansowe na modernizację bazy ujętej w koncepcji rozwoju bazy na lata 2007-2013. Rozszerzono działalność Ośrodka o inne dyscypliny sportowe, w tym sporty walki.Ośrodek organizuje imprezy lokalne - sportowe, rekreacyjne i kulturalne w których bierze udział dzieci i młodzież oraz społeczność lokalna.

Do kalendarza Ośrodka na stałe zapisało się wiele imprez takich jak:

-Otwarte Mistrzostwa Pływackie

-Regaty Żeglarskie DNI PISZ - PUCHAR STAROSTY

-Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego

-Mistrzostwa MOS Pisz - Puchar Prezesa UKŻ

-Konkurs piosenki żeglarskiej i szantowej - ,,Śpiewamy i Żeglujemy nad Pisą"

Kalendarz imprez:

-regaty żeglarskie

-rejsy turystyczne,szkoleniowe,ekologiczne

-otwarte mistrzostwa w pływaniu

-turnieje sportowe

-konkurs piosenki żeglarskiej i szantowej

-wakacyjne zajęcia w ramach akcji ,,Wakacje pod żaglami"

Udział w imprezach żeglarskich:

Puchar Trzech Ryb - 16-18.05.2008r.Giżycko,Cadet 1,6,9 , OPP 1,

,,Puchar Starosty Powiatu Pisz", ,,Puchar Burmistrza Miasta Pisz" 14-15.06.2008 Pisz, Cadet 2,3,4,7, OPP 10,12, OPP UKS 2,4,6

Puchar Lata 20-22.06.2008 Olsztyn, Cadet 5,11,16, OPP 29,31

Memoriał St. Lewandowskiego 29-31.08.2008 Chełmża, Cadet 2,4,7

Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego 06-07.09.2008 Pisz,OPP B 1,4, OPP UKS 1,5 , Cadet 2,4,6,11,13

Puchar Jesieni Olsztyn 12-14.09.2008 r. ,Cadet  9,11,12

X Regaty żeglarskie Starosty Ełckiego, Ełk-20-21.09.2008 r., OPP UKS 3,6,9, OPP B 5

Mistrzostwa MOS Pisz 27.09.2008, OPP B 2,4,Cadet 1-5,Omega 1-6

Puchar Babiego Lata,Olsztyn 26-27.09.2008 r., OK.-Dinghy,2/klas.ogólna/ 1 w kl.junior.

5 zlot Harcerski Drużyn Wodnych Mamry 2008r. Węgorzewo 30.04-03.05.2008r.-9 osób + 2 kadra

Rejs Żeglarski Szkoleniowo - Turystyczny MOS Pisz- 31.05.-02.06.2008r.-10 osób + 2 kadra

Rejs Żeglarski Turystyczny - Mikołajki - 17-19.06.2008r- 5 osób + 1 kadra

Rejs szkoleniowo- ekologiczny EKOMARATON-04-10.08.2008r. Pisz-Mikołajki-Ryn-20 + 2 kadra

Mistrzostwa Polski Dezet Giżycko 15-17.08.2008r.-10 osób + 2 kadra

Rejs żeglarski szkoleniowy MOS Pisz - ,,Sprzątanie Świata'' - j.Śniardwy-19-21.09.2008r.-15 osób + 2 kadra

2019  PMOS Pisz  globbersthemes joomla template